Utrzymanie czystości, przejrzystości i wartości strony, szczególnie w miejscach, w których narażona jest na ataki spamerskie, jest bardzo ważne.

Użytkownicy, którzy masowo wypełniają miejsce na komentarze spamem mogą zaszkodzić nie tylko rankingowi strony w wynikach wyszukiwania Google, ale również sprawić, że strona nie będzie pozytywnie oceniana przez samych użytkowników. Dużo komentarzy to dobra rzecz, o ile są one głównie na temat – jakiekolwiek objawy spamu należy natychmiastowo tępić.

John Mueller z Google nadmienił, że ważną kwestią jest blokowanie spamu nie tylko przed wglądem robotów wyszukiwarek, ale również samych użytkowników. John nadmienił również, że po zablokowaniu spamera najlepiej jest go o tym uświadomić, co może zaskutkować zaprzestaniem przez niego podobnych praktyk w przyszłości.

W temacie na forum Google Webmaster Help, John Mueller napisał, w wolnym tłumaczeniu:

Spammerzy powinni zauważyć, że są blokowani. W innym wypadku będą kontynuować niszczenie Twojej strony.

John Mueller

Webmaster Trends Analyst, Google

Pełen cytat znajduje się poniżej:

A „noindex, nofollow” is sufficient for us on spammy pages like this, though it’ll take quite some time to be dropped, and *your* users might see it within your site if you don’t really remove it there. That said, I’d recommend aggressively battling these UGC spammers to encourage them to move on. Find ways to restrict signups, find ways to vet the content that’s uploaded, take aggressive steps to get rid of all of these spammers. They should notice that they’re being blocked, otherwise they’ll continue to ruin your website.

John Mueller

Webmaster Trends Analyst, Google